Zpět na články

Znečištění oceánů se neomezuje pouze na ostrovy plastu, hrozí i hluk

Vody je na naší modré planetě zdánlivě tolik, že si leckdo může myslet, jak v ní utopíme libovolné množství odpadu. Jak navíc ukazují zkušenosti odborníků i laiků, neúnosné množství odpadu je pouze jedním z faktorů, ohrožujících nejrozsáhlejší ekosystém na planetě.

Zamést odpadky pod koberec projde tak možná starým mládencům, ale lidstvu ani omylem Zamést odpadky pod koberec projde tak možná starým mládencům, ale lidstvu ani omylem, zdroj: Archiv

Ročně končí v mořích mezi pěti až třinácti miliony metráků plastu. Dnes už víme, že část tohoto odpadu je soustředěna do plovoucích „ostrovů“, které sice zůstávají skryté očím člověka i družic, obíhajících Zemi, ale jejich přítomnost byla potvrzena v každém z pozemských oceánů s výjimkou toho Severního ledového.

V těchto soustředěných plochách ale končí pouze procento celkového plastového odpadu a lze jen domýšlet, jakou ekologickou paseku rozjíždí pod hladinou zbylých 99 %. Je proto na místě hledat dlouhodobě udržitelné řešení a jedno takové, navržené nizozemským studentem, dává oceánům naději.

Cózar et al.

Zatímco ale projekt The Ocean Cleanup čeká velká srpnová expedice za účelem zmapovat koncentraci plastu v Pacifiku, odborníky trápí další, doposud spíše okrajově probíraná forma znečištění. Jaká? Rámus!

Řada lidských činností, lodní plavbou a sonary počínaje a podmořskými vrty konče, zahlcuje oceány hlukem, se kterým si řada živočichů neví rady. Jak ukazují výzkumy z posledních let, dopady tohoto hluku jsou dalekosáhlejší, než bylo předpokládáno.

Výmluvným příkladem se stalo tragické období bezprostředně po teroristickém útoku na newyorská Dvojčata 11. září roku 2001. Celkový útlum v dopravě, který se týkal i zmíněné dopravy lodní, se odrazil ve výrazně snížené hladině stresových hormonů, naměřené u tehdejší generace velryb.

Christopher Michel

Právě na velrybách lze vůbec nejlépe doložit účinky lidmi produkovaného lomozu. Nejde jen o to, že by tyto majestátné tvory „nervoval“ – nepřirozený hluk narušuje jejich životy od námluv po samotné potápění, které velryby v cizími zvuky zahlceném prostředí nedokážou správně odhadnout a v panice si způsobí vnitřní krvácení ponorem přílišnou rychlostí nebo do přílišných hloubek.

Velryby zároveň nejsou ani zdaleka jedinými tvory, které lidský rámus ohrožuje: hlukem trpí například delfíni nebo tuleňové. Naše starost o ně přitom nevychází pouze z lásky k přátelskému pískání a roztomilým čumáčkům. Z historie známe až příliš mnoho odstrašujících případů, kdy se nám narušení nějakého ekosystému vrátilo i s úroky...

Tagy: moře znecisteni oceán hluk velryby plastový odpad

Zdroj: NewScientist

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články