Zpět na články

Pití alkoholu před dětmi na ně má negativní dopad. Vyvolává v nich úzkost

Popíjení byť i malého množství alkoholu před dětmi na ně má mnohem větší vliv, než se domníváme. Nerozlišují totiž mezi lehce podnapilým dospělým a opilcem. 

Ilustrační snímek Ilustrační snímek, zdroj: Profimedia.cz

Pod vlivem alkoholu se rodič například často vzdává svých - obvykle tak přísných - diktátů. Zapomíná na škodlivý cukr, kapituluje před špatnými tuky a nevyžaduje dodržování základních hygienických návyků. "Spadl ti kousek salámu na zem? To není nic vážného, klidně ho sněz, je to dobré pro tvou imunitu," říká rodič, který jinak nedá z ruky sprej s dezinfekčním gelem.

Existuje například francouzská tradice nazývaná "apero" spočívající v tom, že dospělí nechají děti, aby se samy zabavily, a v klidu si při nich popíjejí. Jakmile děti slyší slovo "apero", instinktivně vědí, že si mohou dělat, co chtějí, že se mohou nacpat párky a popíjet ovocný džus, aniž by se musely dožadovat schválení. Když oslavy trvají déle, stává se, že rodiče vypijí trochu více a nevěnují dětem tolik pozornosti, takže se pak může stát, že se potomek ztratí uprostřed ovíněných oslavenců.

Nebanalizujeme tak popíjení alkoholu? Není nebezpečné vštěpovat těmto dosud se vyvíjejícím mozkům dojem, že konzumace alkoholu je spojena se svobodou?

Nedávná studie v Británii tyto obavy potvrzuje. Britský ústav pro studium alkoholu (IAS) provedl studii na 1000 lidech a výsledky ukázaly, že je nebezpečné popíjet před dětmi. Nezáleží na tom, zda je tato konzumace masivní, či umírněná, dítě nerozlišuje mezi lehce podnapilým dospělým, a opilcem.

Devětadvacet procent respondentů se domnívalo, že je přijatelné se čas od času před dětmi objevit ve stavu podnapilosti, ale neuvědomovali si příliš citové hnutí, které může u dětí takové chování vyvolat.

Každé páté dítě se cítí v rozpacích, když jeho rodiče popíjejí, některé děti (11 procent) dokonce přiznávají, že jsou tím znepokojeny. Tyto úzkosti může vyvolat změna nálady rodiče, to, že mluví s dítětem více než obvykle (sedm procent) nebo mu naopak nevěnuje příliš pozornosti (15 procent). Popíjení rodičů tedy může mít dlouhodobě vliv na alkoholismus dospívajících.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články