Zpět na články

Pandemie má za sebou už 34 tisíc mrtvých

Aktuální data a zprávy o postupu pandemie koronaviru ve světě i v Česku ve streamovaném videu a analytických grafech.

Členové dobročinného bratrstva Saint-Eloi vezou rakev s obětí koronaviru na hřbitov ve francouzské obci Bethune Členové dobročinného bratrstva Saint-Eloi vezou rakev s obětí koronaviru na hřbitov ve francouzské obci Bethune, zdroj: Profimedia.cz

 

Koronavirus zrychluje. Rychle přibývá nemocných i mrtvých, zejména v Itálii a ve Španělsku. V Itálii oplakávají téměř 11 tisíc obětí, téměř třetinu všech lidí, které pandemie zabila.

Z dat a grafů na streamovaném videu Roylab Stats je přitom patrné, že pandemie zdaleka nedosáhla vrcholu. Křivky obětí ve většině zemí stoupají, strmě lineárně i exponenciálně.

Itálie a Španělsko v počtu obětí překonaly Čínu. Nejvíce pozitivně testovaných mají ve Spojených státech.

Katastrofální situace panuje v lombardském městě Bergamu, kde evidují více než devět tisíc pozitivně testovaných a kde denně umírá na nemoc COVID-19 téměř sto lidí. Ve stotisícovém městě vypomáhá s odvozem mrtvých policie i armáda.

Z dat je patrná anomálie u Německa: Němci mají počet úmrtí k počtu prokazatelně infikovaných o řád nižší než Itálie nebo Španělsko.

Je to dáno tím, že v Německu se na rozdíl od těchto a mnoha dalších států masivně testuje. Německé laboratoře otestují týdně téměř 200 tisíc lidí. Pro srovnání: V Česku bylo od počátku března do 28. března otestováno na 40 tisíc lidí.

Z grafu však vyplývá, že testování v posledních dnech zrychluje.

scribd zdroj: Scribd

Vzhledem k rozdílným rozsahům testování populace je zjevné, že počet potvrzených případů nákazy v té či oné zemi nemusí poskytovat zcela věrohodný obrázek o skutečném rozsahu epidemie.

Ani počty obětí nemusí být přesné. V Lombardii například u mnoha starých lidí, kteří nebyli hospitalizováni a zemřeli doma koronavirové testy nedělali.

Márnice a krematoria pandemii nestačí

V Itálii a ve Španělsku je každopádně situace nejvážnější.  Nemocnice, márnice a krematoria tam pandemii nestačí.

Katastrofální situace panuje v lombardském městě Bergamu, kde evidují více než devět tisíc pozitivně testovaných a kde denně umírá na nemoc COVID-19 téměř sto lidí. Ve statisícovém městě vypomáhá s odvozem mrtvých policie i armáda.

profimedia-0509141828 I Karabiníci a vojáci nakládají v hangáru v lombardském městě Bergamu rakev s obětí koronaviru do nákladního auta, aby ji odvezli do krematoria, kde mají volnou kapacitu. Těla se v Itálii pálí bez obřadu, zdroj: Profimedia.cz

Rakve odvážejí vojenskými nákladními auty a těla pálí bez obřadu tam, kde je momentálně volná kapacita krematoria.

V Madridu nestačí kapacita márnic. Těla obětí koronaviru proto svážejí na tamní zimní stadion Palacio de Hielo, kde je ukládají na ledovou plochu.

profimedia-0509183568 Madrid COVID-19 Dodávky s těly obětí koronaviru čekají na vjezd na zimní stadion v Madridu. Na jeho ledové ploše uchovávají těla. Márnice jsou přeplněné, zdroj: Roylab Stats

Následující graf ukazuje křivku prokazatelně infikovaných ve vybraných evropských státech, včetně Česka. Ve všech stoupá exponenciálně.

202 STATES zdroj: Roylab Stats

Exponenciální fázi epidemie dokládá i graf předpokládaného vývoje epidemie v Česku zachycující jeho jednotlivé fáze, který zpracoval Advance Institute.

Graf_5_id1044 zdroj: Advance Institute

Aktivní případy (počet prokazatelně nakažených mínus počet uzdravených a mrtvých) v pevninské Číně a mimo ni ukazují rozdílnou dynamiku pandemie v místě, odkud vzešla a v nových ohniscích.

201 ACTIVE CASES zdroj: Roylab Stats

Z dalšího grafu je patrné, že rozsah epidemie je největší v Evropě, která se během března stala ohniskem pandemie koronaviru z čínského Wu-chanu.

Počtem obětí pandemie se Itálie a Španělsko dostaly před Čínu.

199 CONFIRMED zdroj: Roylab Stats

Mapa Itálie s hustotou pozitivně testovaných podle regionů. Z ní je patrné, že koronavirem je nejvíc zasažena Lombardie.

203 ITALY zdroj: Roylab Stats

Poslední graf srovnává průběh epidemie v Číně a v Itálii. Ukazuje, že Itálie vstoupila do fáze epidemie, kdy se v Číně podařilo koronavirus zlomit. Italové to zatím nedokázali.

204 CHINA ITALY zdroj: Roylab Stats

Nakonec výpověď zdravotníka z Bergama. Pokud jste depresivní typ, toto  video si nepouštějte!

 

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články