Zpět na články

Nejlepší ochranou před cunami jsou mangrovy

Desáté výročí jedné z největších přírodních katastrof v zaznamenané historii přineslo kromě teskných vzpomínek také optimistické výhledy do budoucna. Ukazuje se, že přirozenou hrází proti ničivé síle rozbouřeného moře jsou společenstva stromů, které nazýváme mangrovy.

Společenství mangrovů obepíná více než polovinu světových pobřeží Společenství mangrovů obepíná více než polovinu světových pobřeží, zdroj: Daniel Peckham

Jde o souhrnné označení stromů, rostoucích v tzv. brakických vodách (tedy v místech, kde řeky ústí do moře a jejich sladká voda se mísí s vodou slanou) a také na pobřežích oceánů.

Kromě hospodářské využitelnosti některých konkrétních druhů mají mangrovy jednu zcela nezastupitelnou roli: dokážou pohltit energii mořských vln. Moderní studie následků ničivé cunami z roku 2004 ukázaly, že vesnice, nacházející se za „štítem“ mangrovů, vykazovaly menší škody a především až o 8 % nižší ztráty na životech.

Mangrovy zdroj: Phil

Jde přitom o spíše uměřené odhady: pokusy vědců z univerzity v Kjótu dospěly k závěru, že stometrový pás hustě rostoucích mangrovů by dokázal „spolykat“ až 90 % energie přicházejících vln.

V oblastech zdevastovaných tragédií z před deseti let i proto běží čilá výsadba nových mangrovů. Díky snahám neziskových organizací se podařilo vysadit už skoro 2 miliony nových stromů kolem více než 70 vesnic.

Mangrovy

Nešlo přitom jen o náhradu stromů, které nápor cunami nevydržely, ale především o zalesnění dříve vykácených oblastí. Lidstvo si tak znovu potvrdilo, že nabourat křehkou biologickou rovnováhu může mít dalekosáhlé následky, a lze jenom doufat, že se z těchto lekcí dokážeme poučit.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články