Zpět na články

Bývalý šéfredaktor Neddu získal prestižní cenu astronomické společnosti

Už deset let se mohou české děti v tetralogii Jirkova dobrodružství srozumitelně a poutavě seznamovat s populárními texty astrofyzika Stephena Hawkinga a jeho dcery Lucy. Rozsáhlou sérii přeložil bývalý šéfredaktor Neddu Lukáš Grygar. Za svůj překlad získal od České astronomické společnosti prestižní cenu Littera Astronomica.

Lukáš Grygar se svým otcem Jiřím Grygarem Lukáš Grygar se svým otcem Jiřím Grygarem, zdroj: GAMES.cz

V sérii zažívají děti Jirka a Anička společně s profesorem Erikem dobrodružství, v rámci nichž nenásilně mladým čtenářům vysvětlují konkrétní vědecká témata, teorie a astronomické jevy. První díl Jirkův tajný klíč vyšel v edici Universum Knižního klubu v roce 2008, následovaly díly Jirkův vesmírný lov pokladů, Jirka a velký třesk a na koncem roku 2016 poslední kniha Jirka a neprolomitelný šifra.

Cenu Česká astronomická společnost uděluje osobnostem nebo nakladatelstvím za to, že svým literárním dílem významně přispěly k popularizaci astronomie u Česku. "Přestože Lukáš Grygar nikdy astrofyziku nestudoval, projevil velkou míru teoretických znalostí doplněných o perfektní schopnost srozumitelné popularizace. Opakované vydání úspěch nejen samotného díla, ale i jeho překladu jen dokládá," uvedla společnost.

Vyzdvihla mimo jiné to, že v Grygarově překladu nezanikl pověstný Hawkingův humor: "Chytlavý příběh Grygarovým překladem neztratil nic ze své původní verze, ba naopak."

Na překladu Grygar spolupracovat se svým otcem Jiřím Grygarem, významným českým astronomem, astrofyzikem a popularizátorem vědy. Ten kontroloval faktografickou část knihy, stejně jako tomu bylo při spolupráci Hawkinga a jeho dcery.

"Kdybyste mi před pětadvaceti lety řekli, že budu jednou přebírat stejnou cenu jako táta, patrně bych vás neslyšel, protože jsem zrovna bulel v jeho pracovně při doučování matiky," řekl Grygar po pátečním převzetí ceny. Jejími laureáty jsou mimo jiné i Josip Kleczek z Astronomického ústavu AV ČR, Antonín Rükl z Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy či Zdeněk Mikulášek z  Masarykovy univerzity.

Lukáš Grygar začínal jako herní publicista, od roku 2010 působí na serveru Games.cz, kde mimo jiné připravuje a moderuje pořad Fight Club, od roku 2013 je editorem a korektorem herního magazínu Level. V roce 2014 navíc stál u zrodu Neddu, dal mu jeho tvář, sepsal pro něj přes tři stovky článků a první rok ho vedl i jako šéfredaktor.

Kromě toho je editorem hudebního časopisu Full Moon, na Radiu 1 moderuje pravidelné noční pásmo a sám je aktivním hudebníkem.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články